Home
 
spacer spacer spacer spacer
spacer spacer
KVINFO Nyt
Spørg KVINFO
Om KVINFO
Nyhedsbreve
Arrangementer
Bestyrelse
Medarbejdere
Vedtægter
Årsberetning
Rammeaftale
Historie
KVINFOs privatlivspolitik
Temaer
English
SiteMap
 
prikFå KVINFOs nyhedsbrev
spacer
spacer
Flere end 7.500 abonnenter får hver måned KVINFOs nyhedsbrev med nyt om køn og ligestilling.

Se seneste nyhedsbrev
Skriv din e-mail her:
spacer
spacer
spacer

Arrangementer på KVINFO forår 2010

 

26. februar til 23. april:
Kunsthistorie - fra Anna Ancher til Anna Sørensen
KVINFO arrangerer i samarbejde med Folkeuniversitet en foredragsrække med kunstkritiker, mag.art. Kristine Kern. De otte fredagsforedrag handler om kvindelige danske billedkunstnere gennem tiderne.

Læs mere om foredragsrækken (OBS: er fuldt tegnet)

 

23. marts kl. 16.30-18:
Mød den sudanesiske journalist Lubna al-Hussein

I sommeren 2009 blev hun idømt 40 piskeslag for ”anstødelig og umoralsk” opførsel. Hendes forbrydelse var, at hun gik i bukser. Men Lubna al-Hussein gik til kamp mod styret. Den kamp fortæller hun om i bogen 40 piskeslag, der nu udkommer på dansk hos Gads Forlag. Eftermiddagens interviewer er Deadline-journalist Lene Johansen. Gratis adgang. Tilmelding nødvendig.

Læs mere på facebook.com

 

8. april kl. 17.15-19:
Tre nyslåede kønsforskere fortælle om deres forskning

Lene Myong præsenterer ph.d.-afhandlingen Adopteret: fortællinger om transnational og racialiseret tilblivelse, Rasmus Præstmann Hansen står bag ph.d.-afhandlingen Autoboys.dk – en analyse af maskulinitets- og etnicitetskonstruktioner i skolelivet på automekanikeruddannelsen og med Gendering the Nation. Negotiations of Gender, Power and Culture in Zimbabwe 2004-2008 fortæller Lene Bull Christiansen om feministisk udfordring af nationalistisk magt under krisen i Zimbabwe. Arrangementet slutter med drinks og networking. Arrangør: Foreningen for Kønsforskning i Danmark og KVINFO.


Læs mere om arrangementet på Facebook
 

 

9. april kl. 19.30-22:
Modstandskvinder under besættelsen

9. april er det 70 år siden, at Danmark blev besat af tyskerne. KVINFO markerer dagen med et arrangement i Den Sorte Diamant, der sætter fokus på kvindernes rolle i modstandskampen. Fra programmet: Maja Juhlin læser op af Kate Flerons nye bog Modstandskvinder. Historikeren Morten Thing fortæller om kvindernes rolle, og instruktøren Elisabeth Rygaard introducerer sin film Vera historie om en kvindelig BOPA-sabotør. Gratis adgang.

Læs mere om arrangementet
 

16. marts til 20. april:
Da ligestillingen kom på den politiske dagsorden - AFLYST

Foredragsrækken med cand.mag Jytte Larsen om perioden fra den første juni-grundlov af 1848 og frem til grundloven af 1915 er aflyst pga. manglende tilmeldinger. Serien gennemføres på et senere tidspunkt.

 

 
 
 
 
 
 
 

 

   
   
 

 



Printer ikonspacerPrintervenlig udgave

spacer
prikKonference om mentoring
spacer
spacer
Billede
spacer
Find materiale fra KVINFOs internationale konference den 20. og 21. november 2009
spacer
spacer
Mentoring & Networking - konferencesite
spacer
KVINFO · Christians Brygge 3 · 1219 København K Tlf: 33 13 50 88 · Fax: 33 14 11 56 · E-mail: kvinfo@kvinfo.dk