Home
spacer spacer spacer spacer
spacer
Send artiklen til en venUdskriv siden 
 

Køn i forandring

 
Foto: Nana Reimers
Copyright: Nana Reimers
Med konferencen Nye billeder af Mellemøsten - Køn i forandring d. 2. september inviterede KVINFO alle interesserede til at mødes og debattere med eksperter og aktivister, der lige nu gør en forskel i Mellemøsten. Konferencen var KVINFOs bidrag til Images of the Middle East.
FORUM/22.9.2006 I hele Mellemøsten er der en stor debat om ligestilling mellem kønnene. Fra Iran til Marokko er kvinder aktive i arbejdet for at forbedre kvinders vilkår og arbejde for ligestilling. Også i Danmark er vi optaget af kønsroller, ikke mindst blandt borgere med mellemøstlig baggrund.

Med konferencen Nye billeder af Mellemøsten - Køn i forandring (2.9.2006)ønskede KVINFO at give alle interesserede, der iblandt unge med mellemøstlig baggrund, en mulighed for at mødes og debattere med de kvinder, der lige nu er med til at gøre en forskel i Mellemøsten.

Konferencen var KVINFOs bidrag til Images of the Middle East festivalen og tiltrak omkring 200 deltagere.
- Vi ville gerne pirke til det herskende billede af Mellemøstens kvinder som undertrykte ved at invitere højesteretsdommere, professorer, politikere og aktivister, som alle kæmper for kvinders ligestilling, fortæller konferencearrangør Güzel Turan, cand.mag. i engelsk, tyrkisk og minoritetsstudier.
- Vi ønskede, at unge med Mellemøstlig baggrund deltog i konferencen, og det ønske blev til fulde opfyldt.

Amal Sabbagh, tidligere generalsekretær for JNCW, Jordan National Commission for Women, var hovedtaler. Hun har i mange år arbejdet for kvinders ligestilling i både Jordan og den arabiske verden. Til konferencen understregede Amal Sabbagh:
- Kampen for kvinders rettigheder kræver en meget fin balancegang mellem hensynet til tradition og hensynet til modernisering.Tålmodighed og vedholdenhed er to nødvendige egenskaber i arbejdet for ligestilling og bedre vilkår for kvinder i Mellemøsten - og resten af verden.

En række fremtrædende aktivister, forskere og kvindesagsforkæmpere fra Jordan, Tyrkiet, Marokko, Frankrig og Sverige deltog i konferencens fire workshops som oplægsholdere. Workshopsene spændte over diskussioner af Marokkos banebrydende familielovgivning til de forskellige feministiske bevægelser i regionen til betydningen af negative stereotyper af araberdrenge i de franske forstæder.

Mina Tafnout, formand for den marokkanske kvindeorganisation l’Association Démocratique des Femmes du Maroc (ADFM) pointerede under konferencens afsluttende paneldiskussion, at det er vigtigt at blive ved med at holde konferencer som Køn i forandring for at kunne mødes og udveksle erfaringer og dermed lære af hinanden. Sihem Habchi, der er næstformand for den franske organisation Ni putes, ni soumise (hverken luder eller undertrykt) påpegede, at konferencen havde vist hende, hvor meget hun selv var inspireret af både kvindebevægelserne i Europa og i Mellemøsten, og hvor vigtigt det var at få mere viden om feminister i den arabiske verden.

Nawal al-Faouri, jordansk senator og stifter af et moderat islamisk parti, pointerede, at det er vigtigt, at vi respekterer hinanden og lever med hinandens forskelle.

Perkussionisten Simone Abdallah åbnede konferencen med sit spil på en dadurga-tromme, der traditionelt kun spilles af mænd. Under konferencen leverede stand-up komikeren Omar Marzouk underholdning om livet som mand i Danmark med ægyptiske aner og musiker Aida Nadeem optrådte med to af sin egne kompositioner.

Konferencen blev dækket af P4, P1Morgen, Berlingske, Århus Stiftstidende og Information.
 
Relaterede links
Læs hele konferenceprogrammet her
KVINFO · Christians Brygge 3 · 1219 København K Tlf: 33 13 50 88 · Fax: 33 14 11 56 · E-mail: kvinfo@kvinfo.dk